Historie

Stalo se dne Léta Páně 26. 3. 1955 v obci Otvické , kde se domluvili bývalí členové obce Baráčnické - občan Cepl František a Srb Josef, že založí zde v Otvicích, obec Baráčnickou.

Za pomoci rady a župního rychtáře XX. župy souseda Klímy Aloise, dali na vědomí všem občanům obce, že zde bude založena obec Baráčnická. Občané se sešli v hojném počtu v hostinci "Jednota" a bylo přikročeno k jednání.

Župní rychtář soused Klíma Alois vysvětlil občanům, co to je za spolek Baráčníci, že je to spolek nepolitický, hlavně vlastenecký, kde jde o udržování starých tradic a zvyků.

Téhož dne bylo sestaveno konšelstvo :

Pantatínek : Strnad Fr. Šafář : Jaroš Fr.

Rychtář : Srb Josef Švandymistr : Fotr Egon

Místorychtář : Kočovský Alois Dráb : Lipš František

Syndik : Adamcová Jiřina Konšelé : Srbová Libuše

Berní : Lacina Prokop,Vávra Josef

Vzdělavatel : Cepl František

Toto byli první zakládající členové obce.

První výroční zasedání bylo dne 18. 3. 1956 v místním hostinci. Obec měla již 76 členů.

První staročeský ples se konal 16. 2. 1957 v Novém Březenci, vstupné na ples bylo 6,- Kč. Obec si za skromné podpory všech členů pořídila prapor, který byl Léta Páně 1959 při odpolední slavnosti rozvinut. Matkou praporu se stala teta Adamcová Jiřina a kmotry jsou tetičky Šifaldová Marie a Lipšová Emílie.

V roce 1960 převzal rychtářské právo soused Lacina Prokop a obec přebírá patronát nad Mateřskou školkou v Otvicích.

V roce 1962 byla obci Baráčnické přidělena místnost pro vybudování rychty a to 17. 5. Tato místnost nám sloužila pouze 5 let, kdy nám byl dne 20. 10. 1967 nabídnut další objekt a k tomu přislíbeno 12.000,- Kč na opravu. V roce 1962 vede obec Macura Jindra. V roce 1964 se rychtářského práva ujímá soused Dvořáček Josef.

Dne 13. června 1969 si naši členové opravili starou poštu, kterou dostali zapůjčenou od Místního národního výboru a vznikla tak další rychta, která byla slavnostně otevřena 24. 5. 1970. Na vybudování této rychty bylo odpracováno baráčníky 1.080 hod.

Mnoho mladých členů zde skládá slib, někteří pracují v obci dodnes.

Po roce se ve vedení obce střídá teta Podroužková Marie a po té opět soused Dvořáček Josef. Do čela obce se dostal v roce 1974 mladý rychtář soused Hutyra Karel, kdy jej za dva roky střídá na dobu osmi let teta Podroužková Marie.

V roce 1985 se stává rychtářkou teta Hutyrová a vede obec pět let. Poté předává právo sousedu Hutyrovi, který vede tuto obec i XX. župu.

V roce 1993 nám opět nastávají starosti, přicházíme o rychtu. Obecní úřad nám vyšel vstříc a nabídl nám místo, kam jsme mohli náš skromný majetek složit. Každým rokem pořádáme ples a vlastivědný zájezd po krásách naší vlasti. Organizujeme jarní svátky, navštěvujeme slavnosti v sousedních baráčnických obcích a župách, navštěvujeme dříve narozené a nemocné členy obce.

To, že činnost naší obce přesáhla hranice naší obce Otvice svědčí, že postupně bylo do obce přesunuto sídlo samotné XX. župy Krušnohorské.

Dne 18. 1. 2012 je slavnostně, za přítomnosti hejtmanky Ústeckého kraje paní Vaňhové, místostarosty obce Otvice pana Doksanského a rychtáře Veleobce souseda Tichého, otevřena nově vybudovaná rychta v 1. patře objektu radnice. Na celou akci značnou částkou přispívá Ústecký kraj i obec Otvice.

Dne 9. 11. 2012 náhle umírá tetička Hutyrová Miroslava, která pracovala na obci baráčnické jako panimaminka. Následně, dne 15. 12. 2012, ze zdravotních důvodů, odstupuje z funkce rychtáře soused Karel Hutyra. Tohoto dne, na slavnostním hodnotícím sedění, je do funkce rychtáře zvolen soused Bican Miroslav.

© 2019 Sdružená obec Baráčníků Otvice
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky